Tichá noc

Jen pak jsi hoden svobody a žití,
když rveš se o ně den co den.
Johann Wolfgang von Goethe: Faust

Tichá noc
aneb Život podle Mikuláše Axela

film Michaely Korcové a Jiřího Romána

“Říkal jsem vám, že jsem tučňák,” povídal modrý tučňák.
“Ale nejsi jako my,” odpověděli mu ostatní a odešli od něho.

Modrý tučňák zůstal sám. Dny naplnila prázdnota. Noci však byly plné snů. Jeden sen se mu vracel noc co noc. Navštěvovala ho v něm krásná bílá velryba. Připlula a odvezla ho s sebou daleko do jeho samoty. Modrý tučňák složil o bílé velrybě ze svého snu písničku. Zpíval ji pak každé ráno na břehu oceánu. Jednoho dne uslyšel jeho zpěv jiný malý tučňák. Každý den přišel o kousek blíž, aby mohl píseň poslouchat.

Jednou došel až k modrému tučňákovi a poprosil ho: “Nauč mě svou písničku.”

Petr Horáček: Modrý tučňák

sobota 18. prosince 2021
St. Martin,
Vlašská 7, Malá Strana

Prosíme, potvrďte nám jakoukoliv cestou (osobně, telefonem, e-mailem) Vaši účast do neděle 21. listopadu 2021.

18.00 Začátek akce. Všichni hosté jsou zváni na dobrou večeři a jiné občerstvení z výborné kuchyně St. Martina, kde vaří s pečlivostí a láskou; připravený bude také program pro naladění se na to, co bude následovat, proto nenechávejte svůj příchod na hlavní bod programu, tj. náš film, na poslední chvíli, ať Vás to potom nemrzí. :)

20.00 Uvedení krátkého vánočního filmu Tichá noc. Film věnovaný “modrému klukovi” Mikuláši Axelovi vznikl ve spolupráci se společenstvem Modrý tučňák. Po filmu bude prostor pro společnou diskuzi nad tématy, která film přináší.

23.00 Zakončení akce.

Kolikrát v životě stojíme na rozcestí. Kolikrát musíme udělat tu “správnou” volbu. A pak život přijde s překážkou, která se zdá být nad naše síly. A tak hledáte odpovědi, cesty, až nakonec natočíte film, kde hledáte smysl všeho, co se kolem Vás děje, a doufáte, že tam nějaký je.

Tichá noc je film věnovaný našemu synovi Mikulášovi.

V jeden sváteční den jdete pražskými ulicemi. Jsou plné lidí. Chytáte v chladném vzduchu útržky rozhovorů. Dojmete se nad tichým hovorem milenců. Pousmějete se nad hlasitými mladíky. Sledujete živou komunikaci dětí se s svými rodiči. Najednou je těch zvuků hodně, zaplavují vás, toužíte zahnout do známé liduprázdné ulice, ale i ta je přeplněná. Není úniku.

A tak uniknete do vlastního světa. A ať chcete nebo ne, myslíte na syna. Rozhlížíte se ve zmatku kolem sebe a ptáte se, kde jsou děti jako Mikuláš? Děti, které uvízly ve vlastním světě. Děti, které vás uvrhnou do podivného hlasitého ticha beze slov.

Setkáváte se s nesnadnými situacemi. A stále se něco učíte. Náš Mikuláš je totiž tím nejlepším učitelem. Tento film je věnovaný všem, kdo se nebojí hledat nové cesty. Všem, kdo mají odvahu snít. Všem, kdo mají odvahu přát druhým i sobě. A taky všem, kteří se nikdy nevzdávají. Je to film o tom, že některé naše sny se splnit mohou, jen se to možná stane jinak, než jsme si představovali.